11 Eki 2017

TOYOTA TÜRKİYE ÇEVRECİ ÜRETİMDEKİ ÖNCÜLÜĞÜNÜ SÜRDÜRÜYOR

Operasyonlarını büyütürken sürekli iyileştirme yaklaşımıyla çalışan Toyota, 450 milyon dolarlık yatırımla üretimine başladığı üçüncü model Toyota C-HR ile en yüksek hibrit satış oranına ulaştı. Yakın gelecekte üretim hatlarından çıkan atık sularını arıtarak tekrar üretimde kullanmayı planladıklarını söyleyen Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdür ve CEO’su Hiroshi Kato, 2050 hedefleri kapsamında doğa ile uyum içerisinde bir gelecek yaratmayı hedeflediklerini belirtiyor.

Yalın Üretim kavramının Toyota Üretim Sistemi ile ortaya çıktığı biliniyor. Toyota Üretim Sistemi, Yalın Üretim’in en önemli uygulamasını oluşturuyor. Bu noktada Toyota Üretim Sistemi’ni kısaca anlatır mısınız?

Toyota markası “Yalın Üretim-Yönetim” anlayışıyla özdeşleşmiştir. Bu özdeşleşme Toyota’nın itibarında en önemli etkiyi sağlayan, kaliteli ve güvenli araçlar sunan bir üretici ve “önce müşteri” anlayışını benimseyen bir şirket imajını pekiştiren bir unsur ve temel bir değer olarak aslında şirketin ruhunu ve özünü yansıtıyor. Bugün dünyaca bilinen Toyota Üretim Sistemi’ni (TPS) de içine alan Toyota Way yani Toyota Yaklaşımı, 2001 yılında derlenerek, bir kitap haline getirildi. Toyota’nın yönetim anlayışını özetleyen ve bizim de yönetim rehberimiz olan Toyota Yaklaşımı, tüm çalışanlar için bir standart ve yönlendirici prensiplerdir. Aslında Toyota Üretim Sistemi’ni de içeren, Yalın Üretim-Yönetim anlayışının temel unsuru ve şirketin DNA’sı olarak bilinen Toyota Yaklaşımı, kurum içindeki her bir fonksiyon için, üretimden insan kaynaklarına, finanstan, iş güvenliğine kadar her alanda uygulanıyor. Toyota Yaklaşımı bir yaşam felsefesi. Hep daha iyiyi arayan, saygı temeli üzerine kurulu ve sürekli bir yolculuk olarak tanımlayabiliriz.

AVRUPA’NIN EN YÜKSEK ÜRETİM HACMİ

Bugün gelinen noktada Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’nin yıllık üretim kapasitesi ne kadar? Şu an bu kapasitenin ne kadarı kullanılıyor?

Geçen yılın son çeyreğinde seri üretimine başladığımız yeni modelimiz Toyota C-HR ile yıllık 150 bin adet olan üretim kapasitemiz 280 bin adede çıktı. Bu özellikleri ile Toyota Türkiye, Avrupa’daki Toyota fabrikaları arasında en yüksek üretim hacmine sahip fabrika unvanını kazanmış oldu. 2017 yılı sonu itibarıyla tam kapasite üretim gerçekleştiriyor olacağız. Bu yıl sonunda gerçekleştirmeyi planladığımız toplam üretim hedefimiz yaklaşık 280 bin adet. Bu rakam, şirketin kuruluşundan bugüne kadar ki en yüksek üretim hacmi olarak öne çıkıyor.

Maliyet avantajı, sürdürülebilirlik, kârlılık anlamında tedarik zinciri yönetimi oldukça önemli rol oynuyor. Toyota Otomotiv Sanayi olarak siz bu süreci nasıl yönetiyorsunuz?

Üretim-ihracat stratejilerimizle uyumlu, üretimdeki dalgalanmalara ve olası model değişikliklerine en kısa sürede tepki verebilmek amacıyla küçük miktarlarda daha sık sipariş vererek, düzenli ve periyodik lojistik ile parça akışı sağlıyoruz. Toyota’nın tam zamanında üretim anlayışını, lojistik süreçlerimize adapte etmek için planlama ve kaynak yönetimi gibi konularda yetiştirdiğimiz yetkin çalışan kadromuz aracılığıyla sürecin her aşamasını izliyoruz. Gerek Türkiye içi gerekse yurtdışı parçalarının tedarikçilerimizden fabrikaya ulaştırılması, faaliyetlerinin planlaması ve kontrolü, ilgili birimimiz tarafından yapılıyor. Bu planlamayı hayata geçirmek için lojistik partnerler kullanıyoruz.

YENİ PROJELER ÜSTLENMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Fabrikanızda belli modeller üretiliyor. Üretimde model çeşitliliği artacak mı? Yakın dönemde böyle bir hedef var mı?

Halen aynı hat üzerinde Corolla, Verso ve Toyota C-HR olmak üzere 3 modelin üretimini tam kapasite çalışarak sürdürüyoruz. Otomotiv sektöründe, araçların model ömrü bilindiği üzere 4-6 yıl arasında değişiyor. Bu süreçte mevcut modellerin yenilenmesi için yatırımlar devam ediyor. Ancak, yeni projeler üstlenme konusunda her zaman olduğu gibi istekli ve gayretli olmaya devam edeceğiz.

SÖYLEŞİNİN DEVAMINI DERGİMİZİN EKİM SAYISINDA BULABİLİRSİNİZ...

11 Eki 2017
Benzer Haberler
ACCENTURE’A GÖRE TOYOTA EN BAŞARILI DİJİTAL ŞİRKET
Kategori: Güncel Haberler
İHRACATTA REKOR YÜKSELİŞ ÖDÜL GETİRDİ
Kategori: Güncel Haberler
ACCENTURE’A GÖRE TOYOTA EN BAŞARILI DİJİTAL ŞİRKET
Kategori: Güncel Haberler
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?