9 Nis 2019

İTALYA’DAN TÜRK FİRMALARA CAZİP DAVET

Türkiye’nin en önemli ticari partnerlerinden İtalya, kapılarını Türk yatırımcılara açtı. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 20 milyar euroya ulaştığını söyleyen İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı (ITA) İstanbul Direktörü Aniello Musella, know-how, kalifiye iş gücü imkanlarının İtalya’da yatırım yapmak isteyen Türk yatırımcılar için cazip bir ortam yarattığını söyledi.

Öncelikle Türkiye ve İtalya’nın ekonomik ilişkileri ne durumda?

Türkiye İtalya’nın çok önemli bir ticari ortağı. İtalya ile Türkiye arasındaki dış ticaret hacmi 2018 yılında yaklaşık 20 milyar euroya ulaştı. Türkiye’de bin 400 yerleşik İtalyan firmasının mevcudiyeti de Türk pazarının İtalyan firmalar için ne denli önemli olduğunu teyit ediyor. Türkiye’nin 2018’de İtalya’ya ihracatı 9,6 milyar dolara ulaşarak bir önceki yıla göre yüzde 13 artış gösterdi. İtalya, Türkiye’nin beşinci ticari partneri durumunda. Dış ticaret dengesi ise 600 milyon dolar ile İtalya lehine. İtalyan firmaları için öne çıkan sektörler; makine ve aksamları, otomotiv ve yan sanayi, kimya ve ilaç ile yenilenebilir enerji sektörleri. Bahsettiğim bu sektörler iki ülke arasında mevcut dış ticaret hacminin yüzde 50’sinden fazlasını teşkil ediyor. Yatırımlar açısından bakacak olursak İtalya, Türkiye’de daha çok enerji, otomotiv, şekerleme, makarna, kimya ve ilaç sektörlerinde, Türkiye ise İtalya’da lojistik ve limanlar, gayrimenkul ve üretim sanayinde yatırım gerçekleştiriyor.

ITA olarak Türkiye’deki faaliyetlerinizi anlatır mısınız?

İstanbul ITA ofisi 1986 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Başlıca faaliyetlerimiz arasında Türk pazarına ilgi gösteren İtalyan firmalara pazar ile ilgili bilgi vermek ve pazar araştırmaları gerçekleştirmek, İtalyan iş adamları ile Türk işadamları arasında iş görüşmeleri organize etmek ve İtalya’da gerçekleşen önemli uluslararası ticari fuarlara Türkiye’den iş heyetleri organize etmek bulunuyor. 2018 yılında toplam 300 firma yetkilisinin katılımı ile yaklaşık 50 ticari fuar ziyaret programı organize ettik. Ayrıca İstanbul ITA ofisi olarak Türkiye’de gerçekleşen belli başlı ticari fuarlara İtalya’dan ülke katılımı gerçekleştiriyoruz. Son İtalya ülke katılımı, Glass (Cam) Istanbul Fuarı bünyesinde gerçekleşti. Bir sonraki katılım ise Heritage Istanbul, Restorasyon ve Müzecilik Fuarı olacak. Enerji, altyapı yatırımları gibi önemli alanlarda Türkiye veya İtalya’da seminer ve çalışma grupları organizasyonları da ITA’nın faaliyetleri arasında bulunuyor.

GERİ KALANINI DERGİMİZİN NİSAN SAYISINDAN OKUYABİLİRSİNİZ…

9 Nis 2019
Benzer Haberler
İTALYA’DAN TÜRK FİRMALARA CAZİP DAVET
Kategori: Ekonomi-Ticaret
İTALYANLAR YATIRIM İÇİN TÜRKİYE’Yİ SEVİYOR
Kategori: Ekonomi-Ticaret
ŞİRKETLER 2018’DE 12 MİLYAR DOLARLIK İŞLEM HACMİNE ULAŞTI
Kategori: İş Dünyası
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?