9 Nis 2019

ASTOR DIŞ PAZARDA ÜRETİM AĞI KURMAYI HEDEFLİYOR

Astor olarak piyasaya sunduğunuz ürün ve çözümler neler?

2017 yılı ikinci yarısından itibaren ürün gamına orta gerilim anahtarlama elemanları, beton ve sac köşk imalatlarını da ekleyen Astor, Ankara 2’nci OSB bölgesinde 100 dönüm alanda kurulu fabrikasında hizmetine devam ediyor. Bugün itibariyle 800 kV 1000 MVA gücüne kadar transformatör imalatı, orta gerilim anahtarlama elemanları, beton ve sac köşk imalatlarını yapabilecek personel ve teknik altyapıya sahip bir firmayız. Astor olarak yaklaşık 700 çalışanımız ile 2017 yılı verilerine göre 367’nci büyük sanayi kuruluşu olduk. Bununla birlikte ülkemizin çeşitli yerlerinde iştiraklerimiz ile yaklaşık 80 MWp kurulu güce sahip güneş enerjisinden elektrik üretim tesisleri işleterek, elektrik üretim ve satışı yapıyoruz. 2018 yılında prototip 400 kV 125 MVA güç trafosu yurtdışı tip testlerini başarı ile gerçekleştirerek önemli bir başarı kazandık.

Son yıllarda enerji konusu sık sık gündeme geliyor. Siz bu gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Enerji artık su ve ekmek gibi hayati ihtiyaçlardan. Günümüzde dünyanın farklı bölgelerinde elektriğin olmaması siyasi krizlere yol açabiliyor. Enerji ihtiyacının artması ya da ülkelerin endüstriyelleşmesi, bizim ürünlerimize ihtiyacı artırıyor. Tabii, bu bizim açımızdan çok önemli ve istenen bir durum. Yapılması planlanan yatırımların ekonomik nedenler ile erteleniyor ya da durduruluyor olması da yadsınamaz bir gerçek. Biz de özellikle ihracat yaparak bu açığı kapatmaya çalışıyoruz.

Türkiye yılın büyük bir bölümünde pek çok bölgesi güneş alan bir ülke. Sektörler güneş enerjisine yönelmeye başladı. Bu alanda çalışmalarınız bulunuyor mu?

Astor, Sincan fabrikasında elektriğini yenilebilir kaynaklardan sağlıyor. Firmamız yıllık enerji tüketiminin en az yarısını GES’ten sağlıyor. Bununla birlikte ülkemizde kurulu yaklaşık 5 bin MWp kurulu güce sahip GES’lerde çoğunlukla Astor marka ürünlerin kullanılması bizi ayrıca mutlu ediyor. İlerleyen zamanlarda Temelli’deki yeni fabrika çatısına da GES kurulumunu en kısa sürede tamamlayarak üretimlerimize devam etmek istiyoruz.

GERİ KALANINI DERGİMİZİN NİSAN SAYISINDAN OKUYABİLİRSİNİZ...

9 Nis 2019
Benzer Haberler
ASTOR DIŞ PAZARDA ÜRETİM AĞI KURMAYI HEDEFLİYOR
Kategori: İş Dünyası
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?