10 Haz 2019

BITCOIN UZUN VADELİ YATIRIM OLUR MU?

Yaklaşık 10 yıldır hayatımızda bulunan, son 2 yılda yatırımcısına kazandırdığı yüksek kâr ile bilinirliğinde artış gözlemlenen Bitcoin, hızlı yükselişinin ardından yavaşlama yaşamıştı. Son dönemde ise Bitcoin’de yine bir artış trendi gözlendi. Son 2 aylık dönemde kripto para biriminin 2018 sonuna kadar 20 bin dolarları aşacağı tahminleri yapılmaya başlandı.

Arzın yükselmeye başlamasıyla Bitcoin borsada da işlem görmeye başladı. Bunun da önemli nedenlerinden birinin mevcut ekonomik durumda nakit akışlarının yavaşlamasıyla, kurumsal yatırımcıların ekosisteme dahil olma isteklerinden kaynaklandığı kaydedildi. Bitcoin kelimesinin aranma oranlarında yurt dışı ve içinde de bariz bir artış gözlemlenirken, üniversitelerde bile gelecek yılların akademik yılı ders müfredatlarına “Kripto Paralara Giriş” dersi ekleniyor. Bitcoin’in 2020’li yıllara kadar tüm zamanların en yüksek seviyelerini göreceği iddiaları üzerine uzmanlar uyarıyor: “İyi bir yatırım için serin kanlı olmak gerekiyor. Treni kaçırma korkusu kayıplara neden olabilir.”

Uzun vadede başarılı bir yatırım içinse daha önce başarılı olmuş yatırımların ortak özelliklerine bakmak gerekiyor. Kripto paralarda geleneksel piyasalardan farklı olarak sonuçlarının kestirilememesinin yanı sıra son dönemdeki hacim artışı için de güven unsuru önem taşıyor.

BITCOIN'İN KADERİ KURUMSALLAŞMAYA BAĞLI

KPMG’nin küresel ekonomide devrim yaratma potansiyeline sahip olan dijital paralara karşı güven oluşturulması ile ilgili açıkladığı son rapora göre, kripto varlıkların gerçek potansiyellerine ulaşmaları için önceliklendirdikleri en büyük sorun kurumsallaşma. Rapor hakkında bilgi veren KPMG Türkiye Finansal Hizmetler Sektör Lideri Sinem Cantürk, “Finansal ekosistemde kripto varlıkların kurumsallaşması, mevcut ve yeni ortaya çıkan oyuncuların, kripto piyasasına tam anlamıyla katılımıyla sağlanabilir. Kriptoya karşı güven oluşması ve büyümesi için kurumsallaşma çok önemli” diyor. Rapora göre kripto varlıklarla ilgili güncel bilgileri sıralayan Cantürk, şunları söylüyor: “Halihazırda 2 bini aşkın kripto varlık çeşidi bulunuyor. Ağustos 2018 sonu itibarıyla ilk dijital para arzlarının toplam değeri 14,2 milyar dolar iken, bu rakam 2018 yılsonu itibarıyla 17 milyar dolara yükseldi. Risk sermayedarları sadece 2018’de blok zinciri ve kripto firmalarına 3,9 milyar dolar yatırdı.”

YASALARLA UYUMLU HALE GETİRİLMELİ

Rapora göre kripto varlıkların kurumsallaştırılmasının önündeki zorluklar sıralanıyor. Kripto varlıklarla ilgili günümüzde bir takım düzenlemeler bulunuyor. Ancak mali suçlarla mücadele için kripto varlıkların tam anlamıyla yasalarla ve düzenlemelerle uyumlu hale getirilmesi gerekiyor. Bir diğer zorluk da çatallaşma. Bu durum, bir kripto blok zincirinin iki farklı zincire bölünmesi durumunda ortaya çıkıyor ve kripto ticareti üzerinde etkileri bulunuyor. Çatallaşmaların başarılı olması için sistemin tüm kullanıcıları tarafından kabul edilmesi ve uygulanması gerekiyor. Bu noktada ortaya çıkan teknik, operasyonel ve mali etkilere karşı nasıl bir yol izleneceği büyük önem taşıyor.

MUHASEBESİNİ TUTMA İMKANI SINIRLI

Müşterilerin tanınması ve kripto varlıkların kaynağı, kripto varlıkların güvenliği gibi konular beraberinde ilginin de azalmasına neden olabiliyor. Kripto varlık işletmeleri ve müşterileri siber suçluların ana hedeflerinden birisi haline geldi. Bu noktada kripto işletmelerin varlıklarını korumaları için geliştireceği siber güvenlik programları büyük önem kazanıyor. Ayrıca muhasebe ve finansal raporlama gibi bu varlıkların hesaplarının tutulması yeni gelişen bir alan ve bu alanda son derece sınırlı bir rehberlik imkanı bulunuyor. Diğer yandan kripto varlıklara yönelik vergi düzenlemeleri günümüzde son derece sınırlı. Bu alanda hizmet veren firmaların kripto satışlarına ilişkin vergi yükümlülükleri bulunması gerekecek.

HİSSE SENEDİ VE TAHVİLDEN ÖNDE 

Bitcoin ile ilgili ilk akademik çalışması olan “Türkiye Pazarında Bitcoin”i Anlamak’ araştırması sonuçları ile ilgili bilgiler veren BtcTurk CEO’su Özgür Güneri, Türkiye’de Bitcoin kullanıcılarının ekonomiye yüzde 30 daha fazla güvendikleri sonucuna ulaştıklarını aktarıyor. Güneri, “Yatırım araçları dendiğinde ise katılımcıların aklına ilk olarak altın ve döviz gelirken, her dört kişiden biri Bitcoin cevabını veriyor. En çok güven duyulan yatırım aracı altın olurken, onu sırasıyla TL, euro ve dolar izliyor. Diğer yandan Bitcoin’e ilgide artış gözlemlenirken; gelecekte kullanım eğiliminde Bitcoin, hisse senedi ve devlet tahvilinden önce geliyor” diyor.

BITCOIN ALMAK İÇİN GEÇ Mİ?

Bitcoin’in, 2017 yılında yaklaşık 20 bin dolar fiyata ulaşarak gördüğü zirvenin ardından, 15 aydır düşüş trendi içerisinde hareket ettiğini hatırlatan Güneri, Nisan ayı başından bu yana ise alımların kuvvetlenmesi ile yüzde 100’ün üzerinde yükselerek 8 bin dolar seviyesine ulaştığını kaydediyor. Güneri, “Bitcoin fiyatında son dönemde yaşanan hızlı yükseliş birkaç faktöre bağlı olarak gelişiyor. Bunlardan ilki kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e ilgi göstermeye başlaması. Özellikle son 1 yıl içerisinde kurumsal yatırımcıların geleneksel varlık sınıfları ile uyumlu çalışan iş süreç ve yatırım karar mekanizmaları yoluyla Bitcoin’e yatırım yapmalarını mümkün hale getirmeyi hedefleyen yeni şirketler ve yapılar oluşturmaya yönelik ciddi girişimler ortaya çıktı. Saklama başta olmak üzere bu tür altyapı yatırımları hayata geçirilmeye başlandı. Önümüzdeki dönemde kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e artan oranlarda yatırım yapmasını bekliyorum” açıklamasında bulunuyor.

YÜZDE 27 SATIN ALMAYA AÇIK

Blockchain Capital Blog tarafından geçen ayın başlarında yapılan bir araştırma, son iki yılda Bitcoin farkındalığının, aşinalığının ve algısının arttığını gösteriyor. Araştırma sonuçlarına göre, Bitcoin’i duyanların yüzdesi Ekim 2017’de yüzde 77’den Nisan 2019’da yüzde 89’a yükseldi. Ayrıca, Bitcoin’e aşina olanlar yüzde 30’dan yüzde 43’e çıktı. Giderek daha fazla insan Bitcoin’in önümüzdeki on yılda daha fazla fayda sağlayacağına ikna olmuş durumda. Anket ayrıca, 2017’de olduğundan daha fazla insanın Bitcoin satın almaya açık olduğunu gösteriyor. Bitcoin satın alma fikrine olumlu bakan insanların oranı Ekim 2017’de yüzde 19 iken Nisan 2019’da yüzde 27’ye yükselmiş durumda. Genç jenerasyonun Bitcoin’e olan ilgisi, en değerli varlığın, önümüzdeki on yıl boyunca yatırım aracı olma potansiyelini yükseltiyor.

YENİ NESİL PAZARI KATLAYABİLİR

Makro piyasaların kripto paralara daha sıcak baktığına değinen Wall Street analisti Tom Lee, “Dijital paraların yeni finansal mimari olduğunu söyleyebiliriz. 2019 yılı da kripto paralar için çok daha iyi olacak. 2010 yılından bu yana tarihteki dördüncü en büyük gelişen ve aynı zamanda en büyük düşüşü yaşayan pazarın Bitcoin olduğunu görüyoruz. Düşüşün kaynağını ise büyümeyi blokzincirin karşılayamaması oluşturuyor. Diğer yandan son dönemde emeklilik fonlarının kriptoya yatırıldığını görüyoruz. Bu çok etkileyici bir gelişme” diyor. Lee, “Millenial kuşağının yüzde 90’dan fazlası bankalara güvenmiyor. Önümüzdeki dönemde bu kuşağın da finans sistemine dahil olmasıyla birlikte kripto pazarının yüzde 100-200 oranında büyümesi söz konusu olacaktır” ifadelerini kullanıyor.

ALGI YÖNETİMİNE DİKKAT!

Bitcoin yatırımcılarının ellerindeki kripto paraları tekrar piyasaya sürerek iyi kâr sağlamak için güçlü hamleler yapmasını beklediklerini kaydeden Intexcoin CEO’su Erdoğan Köse, “Önümüzdeki günlerde bu etkinin artarak devam edeceğini düşünüyorum. Çok uzun süren bir değer kaybı ve zarardan sonra piyasanın yeniden canlanma, bir an önce de ayağa kalkma ihtiyacı olduğu için kripto para piyasasının daha da değerleneceğini öngörüyorum” ifadelerini kullanıyor. Köse sözlerine şöyle devam ediyor: “Burada yatırımcıların yapması gereken ise geçtiğimiz yıl başlayan ve bu yılın başlarına kadar devam eden düşüşlerin her an tekrarlanabileceğini bilmeleridir. Buna karşı temkinli, kontrollü davranmaları, dikkatli yatırım yapmaları gerekiyor. Yine bazı çevreler, Bitcoin’in yeniden çok afaki rakamlara ulaşacağı şeklinde algı yönetimi yapıyorlar. Unutulmamalıdır ki, 20 bin dolara çıkan değer artışının arkasında da buna benzer afaki yaklaşımların rüzgarı vardı. Sonrası malum çok kişi büyük zararlara uğradı.”

CİDDİ ZAMAN AYIRMALILAR

Yatırımcının çeşitli kaynaklardan söylemleri takip ederken bir taraftan da alabileceği riskleri de hesaplayarak bu oyuna dahil olması gerektiğini kaydeden Erdoğan Köse, “Yüksek kâr beklentisi, kısa yoldan ve kısa zamanda zengin olma hayali gözleri karartmamalıdır. Al-sat ile ilgileneceklerse ciddi zaman ayırmaları gerektiğini bilmeliler” diyor. Köse şöyle devam ediyor: “Her zaman söylediğim bir konuyu yeniden tekrar ediyorum. Temeli sağlam projelere dayanan kripto paralara yatırım yapmak daha doğru olur. Kısa zamanda değer artışı ve düşüşlerde panik yapmamak yatırımcıların en temel yaklaşımı olmalı.”

WHATSAPP’TA BITCOIN DÖNEMİ

WhatsApp kullanıcılarının mesajlaşma uygulaması üzerinden kripto para gönderip almalarını sağlayacak bir servis geliştirildi. WhatsApp kullanıcıları, artık Lite.Im bot sayesinde popüler mesajlaşma platformu üzerinden Bitcoin ve Litecoin gibi kripto paraları gönderip alabilecek. Lite.Im botunu geliştiren Zulu Republic tarafından yapılan açıklamada WhatsApp yoluyla kripto para gönderme ve almanın basit bir yolu tanıtıldı. WhatsApp’tan Bitcoin göndermek ya da almak isteyen kullanıcıların yapması gereken Lite.Im WhatsApp botunu eklemek ve ekrandaki talimatları izlemek. Bot, kripto para gönderme ve alma dışında birçok farklı seçenek sunuyor. Ayrıca servis, kullanıcıların bir referans programı aracılığı ile kripto para kazanmalarına da olanak tanıyor. Varsayılan kripto paranın ayarlanmasının yanı sıra tercih edilen dil ve şifre seçilmesini sağlayan seçenekler de var. Şu anda iki dil destekleniyor, İngilizce ve İspanyolca. Bitcoin ve Litecoin’e ek olarak ETH ile Zulu Republic’in kendi kripto parası ZLX işlemleri de yapılabiliyor.

10 Haz 2019
Benzer Haberler
TEDARİK ZİNCİRİNİN BEKLEDİĞİ DEVRİM Mİ?
Kategori: Kapak Konusu
BITCOIN UZUN VADELİ YATIRIM OLUR MU?
Kategori: Ekonomi-Ticaret
TEDARİK ZİNCİRİNİN BEKLEDİĞİ DEVRİM Mİ?
Kategori: Kapak Konusu
Yazarlar

PİYASALARA YAZ NE ZAMAN GELİR?

YENİ OYUN MU ESKİ OYUN MU?